Strona główna  /  Miejsca  /  Wielki Szyszak

Wielki Szyszak

Wielki Szyszak

 

Wielki Szyszak (czes. Vysoké Kolo, niem. Hohe Rand, Hohe Rad lub Hohes Rad, 1509 m n.p.m.) - czwarty ze względu na wysokość szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, a drugi szczyt polskich Karkonoszy, położony w zachodniej części Śląskiego Grzbietu.

 

 

Poprzednia nazwa tego szczytu to "Wielkie Koło", natomiast nazwę "Wielki Szyszak" nosił szczyt sasiedni, nazywający się na dzień dzisiejszy "Śmielec". Nazwę zmienionp zaraz po wojnie podczas opisywania niemieckich map kartograficznych. Nazwy niemiecki i czeskie obu szczytów zostały niezmienione .

Przez wierzchołek wiedzie granica Polski z Czechami. Jest ona jednocześnie administracyjną granicą miasta Piechowice.

stworzony jest z granitu karkonoskiego (jest to najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy), pokryty gołoborzem, a na jego wierzchołek (omijany przez Główny Szlak Sudecki) - od strony wschodniej - można wejść po drodze składającej się z kamiennych płyt, która została ufundowana w XIX wieku przez ród Schaffgotschów. Kilka lat po zjednoczeniu niemieckich państw (w 1888 roku) na szczycie ustawiono kamienną piramidę z wyrytą literą W oraz posąg orła, jest to pomnik Wilhelma I - cesarza Niemiec.

Na wierzchołek nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny, jednak przez wierzchołek biegnie zimowa wersja trasy granią Karkonoszy (trawers północną stroną Wielkiego Szyszaka jest zamknięty).

Szczyt położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Szyszak

foto: Jojo
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czna-glra

Łączna Góra

studzienna-glra

Studzienna Góra

smogornia

Smogornia

niezka

Śnieżka