Strona główna  /  Miejsca  /  Studzienna Góra

Studzienna Góra

Studzienna Góra

 

Studzienna Góra (czes. Studniční hora albo Studničná hora, niem. Brunnenberg, Brandkoppe albo Steinboden, 1554 m n.p.m.) jest to wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej sekcji pasma Karkonoszy.

 

Wzniesienie znajduje się na terenie czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský národní park, KRNAP), na południowy zachód od Śnieżki, w części środkowej wierzchowiny Karkonoszy we wschodniej części Czeskiego Grzbietu.

Jest to bardzo rozpoznawalne wzniesienie, trzecie ze względu na wysokość w Karkonoszach, położone nad ścianą kotłów polodowcowych. Góra zbudowana z krystalicznych łupków, o kopulastym kształcie, z niewyraźnie zaznaczonym szczytem przekraczającym dolną granicę alpejskiego pietra (1450 m n.p.m.). Zbocze północne i zachodnie opadają łagodnie. Północne schodzi w stronę Białej Łąki (Bílá louka), a zachodnie schodzi w stronę szczytu Łącznej Góry (Lučni hora), tworząc niewielkie siodło. Zbocza południowe i wschodnie są zboczami stromymi, zbocze wschodnie ostro opada w stronę Wielkiego i Małego Kotła Studziennej (Velká i Malá Studniční jamá) i Kotła Upy (czes. Úpská jáma), a południowe stromo opada w stronę Niebieskiej Doliny (czes. Modry důl). Szczyt i zbocza pokrywają hale i górskie łąki tylko zbocze wschodnie porasta kosodrzewina. Na ścianie wschodniej występują cenne odmiany botaniczne a także geologiczne, kotły polodowcowe, Czertowy grzbiet, Czertowy jar, Czertowy ogródek. Wschodnie i południowe zbocza są lawinowe.

Szczyt jest nieudostępniony dla turystów.

 

  • Na południowym zboczu po Niebieską Dolinę (czes. Modry důl) topniejący śnieg na lawinowym polu utrzymuje się aż do zaczątku lata, a kształt śniegowego pola przypomina kontury byłej Republiki Czechosłowackiej - stąd nazwa "mapa republiki".
  • Wcześniej szczyt posiadał nazwę Kamieniste Błonia (niem. Brandkoppe).
  • U podnóża północnego góry na Białej Łące poniżej Równi pod Śnieżką posiada źródła Biała Łaba (czes. Bílé Labe).

źródło: http://pl.wikipedia.org/

foto: Jan Němec
 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czna-glra

Łączna Góra

smogornia

Smogornia

wielki-szyszak

Wielki Szyszak

niezka

Śnieżka