Strona główna  /  Miejsca  /  Smogornia

Smogornia

Smogornia

 

Smogornia (czes. Stříbrný hřbet, niem. Mittagsberg) (1489 m n.p.m., 50°46 N, 15°41 E) jest to szczyt na podstawowej grani Karkonoszy (Śląski Grzbiet) w Polsce.

 

Położony jest w części wschodniej Śląskiego Grzbietu. Na zachodzie łączy się z Tępym Szczytem, na wschodzie z Równią pod Śnieżką. Poszczególne fragmenty posiadają osobiste nazwy, jak Srebrny Upłaz, Čertovo návrší, Čertova louka, Stříbrne návrší.

Poniżej wierzchowiny, między Smogornią, a Tępym Szczytem mieści się Kocioł Smogorni, w jakim swe źródła ma Srebrny Potok - dopływ Podgórnej. Wschodnie zbocza Smogorni są urwane przez polodowcowe kotły Wielkiego Stawu i Małego Stawu.

Od Smogorni zmierza ku północnemu wschodowi ramię, w jakim występują Pielgrzymy, Suszyca, Czarna Góra, Skalnica i Przełęcz pod Czołem, która łączy go z Czołem.

Masyw składa się z granitu karkonoskiego, zasłany blokami granitowymi. Rozległe gołoborza występują na stokach południowych.

Wierzchołek prawie całkowicie jest porośnięty kosodrzewiną jak również górskimi łąkami.

Granica czesko-polska przechodzi o kilkadziesiąt metrów na południe od szczytu.

Smogornia znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego jak również czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP). Szczyt nie jest dostępny dla turystów.

300 metrów w kierunku północnym od szczytu, przechodząc przez Słonecznik, wiedzie turystyczny szlak czerwony czerwony turystyczny szlak - Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej.

Przez Kocioł Smogorni na wysokości około 1200 m n.p.m. wiedzie turystyczny szlak zielony szlak zielony wiodący od Pielgrzymów w kierunku Przełęczy Karkonoskiej.

Na południe od szczytu wiedzie czeski zimowy szlak wyznaczony tyczkami.
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


niezka

Śnieżka

czna-glra

Łączna Góra

studzienna-glra

Studzienna Góra

wielki-szyszak

Wielki Szyszak