Strona główna  /  Miejsca  /  Śnieżka

Śnieżka

Śnieżka

 

Śnieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Jest również najwyższym szczytem Czech. Wznosi się na wysokość 1602 n.p.m na granicy polsko-czeskiej. Należy do Korony Europy oraz Korony Gór Polski.

 

Śnieżka zbudowana jest zasadniczo ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami ( powstałych w rezultacie przeobrażenia łupków w rezultacie działania intrudującej magmy granitowej w okresie karbońskim ), a w swojej podstawie, z granitu. Zbocze południowe, pocięte jest głębokimi żlebami. Od północy dominuje mocno opadający rumosz skalny. Natomiast od strony wschodniej łagodnie schodzi do Słonecznej Doliny.

Panuje tutaj wyjątkowy klimat podobny do tego jaki posiadamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Średnia roczna temperatura na Śnieżce niewiele przekracza 0°C. Średnia  prędkość wiatru  wynosi niemal 12m/s a zdarzają się zimowe miesiące kiedy przekracza 25 m/s.

Ze szczytu można podziwiać piękne panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza nawet 200 km.

Nazwa Śnieżka pochodzi  z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.

 

  • szlak turystyczny czerwony na Przełęcz Okraj (kierunek wschodni) i Równię pod Śnieżką – Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • szlak turystyczny niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół (kierunek wschodni) i do Karpacza przez Mały Staw. Ze Śnieżki szlak schodzi Drogą Jubileuszową
  • Szlak żółty – Velká Úpa trasą pod wyciągiem krzesełkowym (czeski)

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


smogornia

Smogornia

czna-glra

Łączna Góra

studzienna-glra

Studzienna Góra

wielki-szyszak

Wielki Szyszak