Strona główna  /  Miejsca  /  Łączna Góra

Łączna Góra

Łączna Góra

 

Łączna Góra (czes. Luční hora, niem. Hochwiesenberg, 1555 m n.p.m.) - wzniesienie w Sudetach Zachodnich, w czeskiej części pasma Karkonoszy, drugi ze względu na wysokość szczyt Karkonoszy.

 

Wzniesienie znajduje się na południowy zachód od Śnieżki, w środkowej części wierzchowiny Karkonoszy, w części wschodniej Czeskiego Grzbietu.

Jest to najwyżej położone wzniesienie Czeskiego Grzbietu, znajduje się na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, w szczytowej partii Karkonoszy. Jest częścią rezerwatu przyrody. Góra ma rozległy, kopulasty kształt i łagodne stoki, w całości porośnięte łąkami górskimi, zaroślami a także kosodrzewiną. Zbocze zachodnio-południowe gwaltownie spada do Długiego Dołu, zbocze północne łagodnie schodzi do Białej Łąki (Bílá louka). Na południowym wschodzie zbocze przechodzi do Modrego Dołu, natomiast na wschodzie rozdzielone jest przełęczą od Studziennej Góry (Studniční hora).

Na szczycie góry znajduje się widokowy punkt z obszerną panoramą na wschodnią i zachodnią część Karkonoszy a także czeskie Podgórze Karkonoskie (dla turystów niedostępne).

Zbocza południowo-zachodnie są lawinowyi zobczami i w okresie zimowym stwarzają duże zagrożenie.

 

foto:Dingoa Luční hora v Krkonoších při pohledu ze Sněžky

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%85czna_G%C3%B3ra
 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


studzienna-glra

Studzienna Góra

smogornia

Smogornia

wielki-szyszak

Wielki Szyszak

niezka

Śnieżka